PROUDOVÉ CHRÁNIČE
Proudový chránič či proudová ochrana je elektrické zařízení, které zabezpečuje a odpojuje elektrický okruh v případě úniku elektrického proudu do kostry a neživých částí (porucha izolace, úraz elektrickým proudem nepřímým dotykem). Funkce proudového chrániče je porovnávání proudu tekoucího ve fázi L s proudem v nulovém vodiči N. V případě odlišných proudů ve fázi L a nulovém vodiči N muselo dojít k úniků proudu jinou cestou (např. přes ochranný vodič PE, poruchu v izolaci) proudový chránič odpojí elektrický okruh. Správná detekce reziduálních (unikajících) proudů není triviální, zvláště pro složitější elektrická zařízení (spotřebiče). Proto se proudové chrániče dělí na typy AC, A podle typu správně detekovatelného reziduálního proudu.
Proudové chrániče se používají jako doplněk k jističům, které chrání vedení a připojený spotřebič proti zkratu. Jističe vypínají obvod až při proudech řádově přesahující hodnoty, které jsou pro člověka smrtelné. Pro ochranu lidského zdraví a života se proto do instalace doplňují proudové chrániče, které odpojí zdroj proudu, pokud mimo okruh unikne proud o velikosti několik málo desítek miliampér. Toto velmi rychlé odpojení ochrání člověka, který by byl ve vážném ohrožení života, před zraněním.
Ve většině domácností se proudové chrániče zatím používají spíše omezeně, jen pro některé obvody. V nových instalacích je však použití chráničů povinné pro zapojení koupelen, neboť v nich je největší riziko takové poruchy s fatálními následky (např. když fén spadne do vany). Další riziková místa s vysokým nebezpečím úrazu elektrickým proudem jsou zahrady, okolí bazénů, vlhké sklepy a prádelny. Širší použití proudových chráničů by výrazně snížilo počty neštěstí zaviněných zásahem elektrického proudu, ke kterým každoročně dochází.